Kodex: Vážení čtenáři, blogeři a diskutéři

pátek 6. září 2013 04:38

Dovolte mi prosím, abych se vyjádřil k řevnivosti, hraničící až skoro s nenávistí na diskuzních fórech. A  vidím to i jinde.

Předem podotýkám, že zde osobně nikoho neznám a s nikým si ani nedopisuji.

Když jsem napsal před pár týdny první články, byl jsem ihned napadán, ale zároveň jinými i v mailech instruován, že to zde nebudu mít lehké, protože někomu lezu do revíru. Mávl jsem nad tím rukou. Já celý život beru knihy, časopisy, noviny a dnes i internet jako zdroj informací, posléze výměnu názorů, ale zdroj nenávisti?
Musím však říci, že některé výroky diskutujících předčily upozornění, které jsem dostal. Zatímco v prvních článcích jsem nabyl dojmu, že to zavinilo mé psaní (styl), tento týden jsem se pozorněji podíval do diskuzí a najednou jsem se zděšeně zarazil: ta řevnivost až nenávist je mezi kde kým, jedni nenávidí a uráží druhé, hned jsem byl zařazen do nějaké skupiny málem gangsterské, což lze dohledat i v diskuzích nyní.

Ale největší šok jsem zažil, když jsem byl upozorněn, že toto divadlo nenávisti dělají  zdejší (někteří) blogeři, mající prostor sami vyjádřit svůj ucelený názor. A já se ptám – proč?  Proč se snaží jeden vytlačit druhého, co má víc kladných bodů, proč jsou nazýváni ti, co s někým souhlasí „hlasovacími kamarilami“ a proč místo věcných diskuzí a zamýšlení se nad textem psaného přečteme jenom kdo s kým, kdo je práskač, kdo je protipráskač, jestli práskl ten na toho toto a ten zase napsal toto. Hádky a nenávist. Proč?
Hned z počátku jsem upozornil, že se budu od ostatních velmi lišit. Byť samozřejmě pro čtivost budu využívat „vaty“, mé texty budou především založeny na statistických datech, matematice, makroekonomii a faktech. (Témata, která veřejnost tolik nesleduje – ekonomické články). 

Že pro mě karma neznamená, jak jsem báječný, protože nepíši poezii, nejsem poeta, ani prózu, ale skládám data dohromady a předkládám k posouzení. A tudíž pochvala – ona karma  či reputace - znamená, že ta data jsou natolik vypovídající, že by to mělo číst co nejvíce lidí a co nejvíce se nad tím zamyslet. Kdyby to šlo, klidně bych psal pod cizím jménem a rozmazaným obličejem. Ale pravidla jsou daná. A mě jde o obsah!
Takže na jednoduchém příkladu: karma pro mě znamená, že je potřeba, aby si i další přečetli, že 2x2=4, zatímco nějaký ekonom či politik tvrdí, že je to 5. Samozřejmě v makroekonomii apod.. (Snad jsem to napsal srozumitelně)

A kdyby to šlo, dokonce bych změnil i zdejší systém. Protože krásné texty, básně apod.  některých žen zde nemohou být rovným soupeřem aktualitám s Ištvanem, Zemanem, Klausem apod. v bodování, tudíž v možnostech, aby si to přečetli i jiní. Nebo dokonce nepřístupným vědeckým blogům.

Stejně tak nepřenesu přes srdce, když žena (ale třeba i muž), kterého znáte osobně a víte o její čestnosti a poctivosti, bez důkazů a fakt se stane rázem terčem nenávisti, protože si dovolí vést politickou stranu. (Viz p. Němcová). Kde se to v těch fanatických lidech bere?

To neznamená, že nepoužiji oné „vaty“, či že si někoho nevezmu „ na paškál“, pokud se zachová podvodně jako Ištvan, nebo lživě a urážlivě jako Martin Komárek. Ale nedovolím si, abych přesně nedatoval a nepopsal situaci, za které k tomu došlo.

Ale napsat, že je někdo podvodník, protože se to domnívám a  napsat nějaké výmysly ve smyslu, že to je jasné, protože kandiduje za tu či onu stranu, je prostě pod mojí úroveň. Bulvár zásadně nečtu, škvárem jako jsou Eurozprávy či třeba Parlamentní listy pohrdám, protože se tam ukrývá urážkový balast spojený s polopravdami, které vypadají věrohodně a lidé na to naletí jako na firmu B.E.C.K. Stejně tak jako blogery, kteří za každou cenu chtějí být viděni se svým obrázkem, byť napíší sebevětší hloupost o ničem nevypovídající, pouze někoho dehonestující.

Na druhou stranu jsem zásadně proti vylučování. Výroky vypovídají o té, či oné osobě, bránit se je zbytečné, protože každý odpor je motivuje k ještě větší intenzitě a nenávisti. Do jejich duší a hlav nikdo normální nevidí. Pouze „tapetování“, byť zde zatím není, bych tvrdě potíral.

Takže na závěr: mám v sobě určitý kodex, který se snažím dodržovat. Bude velice rád i za názor, když třeba na špatném čísle přiložím špatný výklad. Splést se mohu.  Rád, nebo spíše nerad, ale poctivě se omluvím. A velice, velice vítám každého, kdo bude chtít detailněji probrat tu, či jinou věc a znát mé podklady. Ale nechtějte, abych se zapojoval do osobních rozepří, urážek, spojovníků a „nespojovníků“, nebo fanatických soutěží hraničících s nenávistí o jakýsi obrázek na čele blogerů.

P.S. K tomuto textu jsem byl veden obrácením Martina Komárka v politika, upozorněním, že někteří blogeři kvůli napadání a šikaně raději skončili, že jsem sám už to i zažil a málem byl vtažen a s přesvědčením, že i internet by se měl samoregulací sám kultivovat.

Mám své chyby, poeta nikdy nebudu a píši pouze věcně. Ale snažím se poctivě a upřímně.

Těm slušným přeji moc hezký a příjemný den

Petr Pokorný

Petr Pokorný

Petr Pokorný

Hluboce se kaji a přiznávám: za supertěžké provinění (na svoji nevýdělečnou amatérskou stránku jsem nevkládal odkaz: psáno pro http://petrpokorny.bigbloger.lidovky.cz/), čímž jsem velicě těžce porušil kodex blogera a tak na udání jiného VIP blogera jsem byl v září zaslouženě vyřazen novou admin z veřejného publikování.

Celý život hledám pravdu. Skutečnou..Zjišťuji, že na každou činnost je asi deset pravd. V případě prokázaného omylu se vždy omluvím.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Zajímavé články

Oblíbené stránky